Makedonie

Sveti Naum

Sv. Naum je monastýr na Makedonsko-Albánské hranici. Byl jak již jméno napovídá založen Sv. Naumem (což je žák Cyrila a Metoděje). Ráno vypadalo celkem rozumně tak jsme se odhodlaně vydali na cca 20km dlouhou cestu na kolech. Jeli jsme po hlavní silnici podél Ohridského jezera. Provoz byl celkem snesitelný ale do Naumu jsme dojížděli již po dvou zastávkách kdy jsme se schovali před deštěm. Na okolních kopcích bylo docela dobře vidět kolik máme času a kdy přijde další déšť. Zastavili jsme se ještě na ryze turistické atrakci - bay of bones - skanzen na vodě. Poblíž monastýru Sv. Nauma jsou mohutné prameny, které jako velmi krátká řeka Drin napájí Ohridské jezero. Během objíždění pramenů jsme se zase asi třikrát museli někam schovat. Na nádvoří monastýru jsme dojeli už značně rozladěni a náladu nám příliš nevylepšili ani nádherní pávi, kterých tu mají požehnaně. Lucka konstatovala, že už sem asi začali i jezdit američani, protože nádvoří je plné cedulí, "pozor pávi vám mohou způsobit zranění". Do vnitřku monastýru jsme ani nešli, jednak jsme neměli dlouhé oblečení a druhak si neděláme iluze, že bychom poznali rozdíl mezi tímto a některým z těch co jsme již viděli. Zpátky jsme opět několikrát čekali až déšť přejde a jako zázrakem ani jednou nepromokli nijak významně. Odměnili jsme se tradiční místní plněnou paprikou a směsí masa a rýže v listu zelí. Večer se počasí trochu uklidnilo, ale hned potom co jsme se vydali na dvoukilometrovou procházku do Elshani se zatáhlo a asi po 500m jsme byli n vážkách jestli se neotočíme. Kolem Ohridu to vypadá jako na západě. S turistickým ruchem se přichází peníze a je to vidět i na Elshani. Mysleli jsme si, že dojdem na náves a tam bude bláto a slepice, ale krásné stylové polokamené domky s vinicemi, mercedesy v garážích a klid. Tady bydlí Ohridská smetánka. Asi.
Name

Cirkulárka

  tady se asi konstruktér inspiroval v Carmagedonu ;-) 

Sveti Naum
 

Zátoka kostí

  skanzen na vodě  

Sveti Naum
 

zátoka kostí

  nutno říct, že ačkoli je to jen lapák na turisty, udělaný to mají asi docela věrně a vstupné je srandovní (50Kč) takže proč ne.  

Sveti Naum
 

Brána do nádvoří monastýru

   

Sveti Naum
 

Lucka na nádvoří u Monastýru Sv. Naum

   

Sveti Naum
 

návrat mezi mraky

  aby bylo jasno, nezmokli jsme, ale dalo to docela fušku  

Sveti Naum
 

do Albánie

  která je nedaleko za odbočkou vpravo se tentokrát asi nevydáme. Ani se radši nebudu zmiňovat o tom, že původním cílem tohoto výletu byl oběd v Pogradci.  

Sveti Naum
 

sjezd

   

Sveti Naum
 

odměna

  tradiční makedonské jídlo Sarma - směs masa a rýže zabalená v listu zelí a dušená nebo pečená nebo tak něco.  

Sveti Naum