Makedonie

Vodno

Chceme se vyvarovat největšímu žáru a tak se rozhodujeme začít prohlídku metropole z ptačí perspektivy. Nejprve však posnídáme. Nic zvláštního jsme nejedli, na druhou stranu, ani nic tuctového nebo pro nás nějak běžného. Bílý toustový chléb, paštiky bez vepřového (muslimáci, kteří tu tvoří část populace a i hostů nežerou vepřové) a k tomu tučný (rozuměj tuuučný - 15%) místní jogurt. K nástupnímu místu na značenou turistickou trasu to máme asi 200m, poloha našeho hotýlku je v tomhle směru vyjímečná. Je to jen cca 1km do centra a k nástupu na Vodno coby kamenem dohodil. Naše auto stojí na parkovišti pro turisty, co jdou na vrchol pěšky. Do půlky se dá vyjet autem, ale pak se musí budto posvých nebo lanovkou. Jenže ouha, je pondělí, ani lanovka o pondělcích nepremává. Tak se rozhodujeme, že tuhle asi tisícimetrovou horu dáme i tak. Nahoře se kocháme výhledem na Šar Planina a na druhou stranu na Skopje. Millenium cross je taky zavřený, takže o ceně za vyjetí nahoru výtahem můžeme jenom spekulovat. Spekulujem taky o tom co se to o kus dál staví za betonový monstrum. Uplně jsem se lekl, že by se tam stavěl nějakej minaret aby byl vyšší než ten kříž, ale to jsme jen tak zblblý současnou situací ve svěrtě. To, co se tam ale staví je vskutku velkolepé. Ne však nekontroverzní. Posudte sami viz. odkaz zde. Samotný Millenium Cross je také komplikovaný. Je rozdělen na 33 částí (pater) která symbolizují kristovy roky a stojí na dvanácti pilířích, které symbolizují 12 apoštolů. V noci jasně bíle svítí.
Name

Výhled z úbočí kopce Vodno

  pomalu se drápeme nahoru  

Vodno
 

Millenium Cross on the mt. Vodno

  Výška 66 metrů, je rozdělen na 33 pater, která symbolizují kristova léta a stojí na dvanácti pilířích co symbolizují apoštoly.  

Vodno
 

Millenium Cross on the mt. Vodno

  v pondělí nejezdí lanovka, takže zcela bez lidí...  

Vodno
 

Millenium Cross on the mt. Vodno

  v pozdaí stavba neméně ambiciózní. Co se tam staví se můžete podívat na infografice zde : http://english.republika.mk/wp-content/uploads/2013/10/110462749-520x238.jpg?b4af33 

Vodno
 

Výhled z Vodno na Skopje

  cestou dolů 

Vodno